• 30
  • 31

119
Почитувани,
Ве информираме дека во избор на МТКФ денеска на пригодна свеченост беа наградени најдобрите Македонски каратисти во традиционално карате за 2021 година. Дејан Недев по 25-ти пат по ред беше прогласен за најдобар каратист кој оваа година освои две златни медали во кати на ЕК во Катовице, Полска и на ЕШ во Белград, Србија. Втор кај сениорите беше Спасе Стојанов државен првак во кати и освојувач на прво и второ место на меѓународните турнири во Босна и Словенија. Кај сениорките Јадранка Недева беше прогласена за најдобра каратистка која на ЕШ во Белград, Србија освои 4 златни медали во кати, ката тим, фукуго и кого кумите, второто место го совои Емилија Јанчевска која освои прво место во ката тим и второ место во кати поединечно на ЕШ во Белград.
 Победници во младинските категории се: Максимилијан Глигоров и Мила Саздова – младинци, Антонија Белазелкоска и Максим Илиев – јуниори, Мила Младеновска и Иван Трпковски – кадети 14-15 год. Матеј Мангаровски и Марта Димковска – деца 12-13 год. Лука Крстевски и Камелија Недев – деца 9-11 год. Филип Недев и Ели Василева – деца 6-8 год. Наградата за судии на годината им припадна на Ристо Сакалиев и Сашо Спасовски.
За придонес во развојот на традиционалното карате во нашата држава, МТКФ ги награди министерот за здравство Венко Филипче, директорот на АМС Наумче Мојсовски, претседателот на МОК Даниел Димевски, како и повеќе компании.