Врз основа на постигнатите врвни спортски резултати во 2019 година, Управниот одбор на МТКФ на последната седница донесе одлука за наградување на најдобрите Македонски каратисти за 2019 година и тоа:
СЕНИОРИ:
- ДЕЈАН НЕДЕВ-НАЈДОБАР КАРАТИСТ ЗА 2019
ЕВРОПСКИ ШАМПИОН ВО КАТИ-ПОЕДИНЕЧНО ЕШ ВО ПИТЕШТИ, РОМАНИЈА;
3 МЕСТО ВО ЕНБУ СШ ВО КУРИТИБА, БРАЗИЛ;
1 МЕСТО ВО КАТИ ПОЕДИНЕЧНО НА ЕК ПРАГА ОПЕН;
- АЉОША НЕДЕВ
- МЕСТО ВО КАТИ ПОЕДИНЕЧНО НА ЕК ПРАГА ОПЕН;
- МЕСТО ВО ЕНБУ СШ ВО КУРИТИБА, БРАЗИЛ
- МАТЕЈ АНГЕЛОВСКИ
2 МЕСТО ВО КУМИТЕ-ПОЕДИНЕЧНО ЕШ ВО ПИТЕШТИ, РОМАНИЈА
СЕНИОРКИ:
- ЈАДРАНКА НЕДЕВА - НАЈДОБАРА КАРАТИСТКА ЗА 2019
ЕВРОПСКИ ШАМПИОН ВО КАТИ-ПОЕДИНЕЧНО ЕШ ВО ПИТЕШТИ, РОМАНИЈА
СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО КАТИ И 2 СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ ВО ФУКУГО И КОГО КУМИТЕ НА ФУДОКАН СШ ВО ШТУДГАРТ ГЕРМАНИЈА
- ЕМИЛИЈА ЈАНЧЕВСКА – 4 МЕСТО ВО КАТИ НА ФУДОКАН СШ ВО ШТУДГАРТ, ГЕРМАНИЈА
ЗА ПРИДОНЕС И РАЗВОЈ НА МТКФ И КАРАТЕ СПОРТОТ ВО РСМ:
50 ГОДИНИ КАРАТЕ КЛУБ РАБОТНИЧКИ - СКОПЈЕ (1970-2020) - ПОСТИГНАТИ ВРВНИ СПОРТСКИ РЕЗУЛТАТИ, КЛУБ ОД КАДЕ ПРОИЗЛЕГЛЕ 10 ГЕНЕРАЦИИ НА ВРВНИ КАРАТИСТИ НОСИТЕЛИ НА МЕДАЛИ ОД ЕВРОПСКИ, СВЕТСКИ, МЕДИТЕРАНСКИ И БАЛКАНСКИ ШАМПИОНАТИ
ДАНИЕЛ ДИМЕВСКИ-СОВЕТНИК ЗА СПОРТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВЛАДАТА НА РСМ
ВЛАДИМИР БОГОЕВСКИ-СПОРТСКИ ДИРКТОР НА МОК
Д-Р САШО ПОПОВСКИ-ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА МОК
ЗОРАН МИХАЈЛОВ- ЛЕГЕНДА И ДОАЈЕН НА МАКЕДОНСКОТО СПОРТСКО НОВИНАРСТВО
ВЕТЕРАН:
РИСТО САКАЛИЕВ 3 МЕСТО ВО КУМИТЕ-ПОЕДИНЕЧНО ЕШ ВО ПИТЕШТИ, РОМАНИЈА
НАЈДОБРИ СУДИИ: ЃОКО ТОМОСКИ, АНТОНИО ЗВРЦИНОВ, САШО СПАСОВСКИ, ЉУПЧО МИЛЕНКОВСКИ, БОЈАН БОГДАНОВИЌ И БЕРТА МИЛЕВСКА
НАЈДОБАР КЛУБ ВО СЕНИОРСКА КОНКУРЕНЦИЈА; КК РАБОТНИЧКИ ЈУБИЛЕЈ 50 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ (1970-2020)
НАЈДОБАР ТРЕНЕР ВО СЕНИОРСКА КОНКУРЕНЦИЈА: ПРОФ. ВЕНЦИСЛАВ НЕДЕВ
НАЈДОБАР КЛУБ ВО МЛАДИНСКА КОНКУРЕНЦИЈА; КК ШИХАН- СТРУМИЦА
НАЈДОБАР ТРЕНЕР ВО МЛАДИНСКА КОНКУРЕНЦИЈА: АТАНАС ВАСИЛЕВ КК ШИХАН СТРУМИЦА
МЛАДИНЦИ/ЈУНИОРИ:
- ЕСЕДОВ САМЕТ-1 ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ, 2 ЗЛАТЕН И 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ДШ ВО СКОПЈЕ,
- КОСТАДИН ГЕОРГИЕВ – 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ, 1 ЗЛАТЕН МЕДАЛ И 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ДШ ВО СКОПЈЕ,
- МУРАТ УМЕР- 1 ЗЛАТЕН МЕДАЛ НА ДШ ВО СКОПЈЕ
- ПЕТАР КОСТОВ- 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ДШ ВО СКОПЈ
МЛАДИНКИ/ЈУНИОРКИ:
- МИЛА САЗДОВА- 5 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ, 1 ЗЛАТЕН И 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ЕШ ВО ПИТЕШТИ, РОМАНИЈА, ДРЖАВЕН ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА
- ЈЕЛЕНА ДРОБНИЌ-1 ЗЛАТЕН, 1 СРЕБРЕН И 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ЈАНА МИЛЕВСКА- 1 ЗЛАТЕН, 1 СРЕБРЕН И 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МАРИЈА ГУШКОВА-1 ЗЛАТЕН И 2 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
НАЈДОБРИ –КАДЕТКИ:
- АНТОНИЈА БЕЛАЗЕЛКОСКА- 5 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ, 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕШ ВО ПИТЕШТИ, РОМАНИЈА И ДРЖАВЕН ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА,
- ИСКРА АЛЕКСОВСКА-1 ЗЛАТЕ И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- НЕВЕНКА МАЛИНОВА- 2 СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- СНЕЖАНА ПЕЛИВАНОВА-1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
НАЈДОБРИ – КАДЕТИ:
- ВЕДРАН АНДОНОВСКИ - 2 ЗЛАТНИ, 1 СРЕБРЕН И 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ДИМИТРИ ВЛАХО-3 СРЕБРЕНИ И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МАКСИМИЛИЈАН ГЛИГОРОВ-2 СРЕБРЕНИ И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МАКСИМ ИЛИЕВСКИ-3 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ДШ ВО СКОПЈЕ
- КААН УМЕР- СРЕБРЕН МЕДАЛ ВО КУМИТЕ НА ДШ ВО СКОПЈЕ
НАЈДОБРИ – ДЕЦА - ДЕВОЈЧИЊА:
- КАМЕЛИЈА НЕДЕВ - 5 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ, СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО КАТИ ЗА ДЕЦА НА СШ ВО ГЕРМАНИЈА, 1 ЗЛАТЕН И 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА МЕДИТЕРАНСКИОТ КУП ВО ЛИМАСОЛ, КИПАР,
- МИЛА МЛАДЕНОВСКА- 3 ЗЛАТНИ, 1 СРЕБРЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- СОФИЈА ЈАРЧЕВСКА-1 ЗЛАТЕН, 2 СРЕБРЕНИ И 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ, СВЕТСКИ ВИЦЕШАМПИОН ВО КАТИ ЗА ДЕЦА НА СШ ВО ГЕРМАНИЈА,
- КАТАРИНА ДРОБНИЌ-1 ЗЛАТЕН, 1 СРЕБРЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МАРТА ДИМКОВСКА-1 ЗЛАТЕН, 1 СРЕБРЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- АНГЕЛА БЛАГОЕВ-1 ЗЛАТЕН И 2 СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- САШКА БОРИЗОВСКА-1 ЗЛАТЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ИВА ДИМКОВСКА-1 ЗЛАТЕН И 2 СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МИЛА МИЛАНСКИ-1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- АЛЕКСАНДРА СТОЈАНОВСКА-1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
НАЈДОБРИ – ДЕЦА - МОМЧИЊА:
- ИВАН ТРПКОВСКИ- 4 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МАТЕЈ МАНГАРОВСКИ-4 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- БОРЈАН СИНАДИНОВСКИ-1 ЗЛАТЕН, 2 СРЕБРЕНИ И 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ДАМЈАН ДОНЕВ-1 ЗЛАТЕН, 2 СРЕБРЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- НЕМАЊА ТАСЕВСКИ-1 ЗЛАТЕН, 1 СРЕБРЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ЛУКА КОСТУРСКИ-2 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ФИЛИП НЕДЕВ- 2 ЗЛАТНИ МЕДАЛИ НА ДШ, 1 СРЕБРЕН И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК
- ДАМЈАН ДЕНКОВСКИ-2 СРЕБРЕНИ И 1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ВИКТОР ШИМАНОВСКИ-2 СРЕБРЕНИ И 2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ВИКТОР МАНЧЕВСКИ- 2 СРЕБРЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- РИСТЕ ТОДОРОВ – 1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ФИЛИП ПАСКОВ-1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ПЕТАР БОЦЕВСКИ-1 СРЕБРЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- ДАВИД ПОПОВСКИ-2 БРОНЗЕНИ МЕДАЛИ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- АТАНАС КАЈЧЕВСКИ-1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- МАРКО СЕДМАКОВ-1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
- СЛОБОДАН КОСТОВ-1 БРОНЗЕН МЕДАЛ НА ЕК ВО СКОПЈЕ
СО ПОЧИТ
Д-Р ДЕЈАН НЕДЕВ
ГЕНЕРАЛЕН СЕКРЕТАР