ПРЕТСТАВНИЦИ НА МТКФ ОСТВАРИЈА СРЕДБА СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МОК ДАНИЕЛ ДИМЕВСКИ

viber_image_2021-03-16_20-14-47.jpg

Претседателот на МТКФ, м-р Венцислав Недев и генералниот Секретар, д-р Дејан Недев денеска остварија средба со претседателот на Македонскиот олимписки комитет, Даниел Димевски.

На средбата беше разговарано на повеќе теми за соработка помеѓу МТКФ и МОК. Преставниците на МТКФ го информираа првиот човек на МОК за нивните активности и функционирањето во време на пандемија. Сите активности (напревари, семинари и тренинзи) се одвиваат според сите протоколи.

Недеви го информираа Димевски и за престојните активности кои се планираат да се организираат од страна на МТКФ во текот на 2021 година, а тоа е организација на балкански шампионат и европска лига во традицинално карате.

Голем ИТКФ онлајн глобален карате семинар

Почитувани,

Ве информираме дека на 12 септември ќе се одржи голем ИТКФ онлајн глобален карате семинар со врвни светски карате инструктори меѓу кој и Венцислав Недев. На овој онлајн семинар ќе може да учествуваат сите национални врвни каратисти тренери и натпреварувачи членови на светската федерација ИТКФ. Теми на семинарот ќе бидат: практична примена на принципите во традиционалното карате, здравје, биомеханика и карате, психологија и карате, дисциплини во традиционалното карате, етика и ИТКФ судиски правила. Предавачи ќе бидат: др Владимир Јорга од Србија, др. Џилберто Гартнер од Бразил, Ричард Јоргенсен од Канада, Елиџио Контарели од Италија, Хусто Гомез од Аргентина и Венцислав Недев од Македонија.

Со почит МТКФ.

e1577b59 815b 4b23 8076 817644cc1b24

20-ти ИТКФ Официјален Светски шампионат

Почитувани,

Би сакале да Ве информираме дека од 4-8 декември 2019 година во Куритиба, Бразил ќе се одржи 20от. ИТКФ Официјален Светски шампионат во традиционално карате. На светскиот шампионат во Куритиба ќе настапат нашите најуспешни, најтрофејни и најискусните натпреварувачи браќата Дејан и Аљоша Недеви освојувачи на многу медали од европските и светските првенства и купови во традиционално карате. Со нив заедно ќе патува и селекторот Венцислав Недев кој покрај другото ќе биде и судија на СШ. На СШ во Куритиба се очекува да учествуваат рекорден број на учесници од сите континенти на светот. Предвидено е пред натпреварите да се одржи и голем карате семинар со светските ИТКФ карате легенди и повеќекратни светски шампиони меѓу кој ќе биде и Дејан Недев заедно со уште три легенди како што се: Рикардо Луис Буци од Бразил, Хусто Гомез од Аргентина и Мусат Корнел од Романија.

Со почит МТКФ

 

МТКФ на светскиот фудокан карате шампионат во Синделфинген, Германија

Почитувани,

Македонската сениорска репрезентација според програмата денеска ќе настапи на светскиот фудокан карате шампионат во Синделфинген, Германија. Сите натпреварувачи ќе настапат само во поединечните дисциплини, а ќе настапат следните репрезентативци: Дејан Недев, Аљоша Недев, Емилија Јанчевска, Јадранка Недева и Бојан Богдановиќ. Во текот на денот ќе ве информираме за постигнатите резултати на нашиот тим.

Со почит МТКФ

IMG 1283